Dortmund - Signal Iduna Park
Wybudowany w 1974r., specjalnie na mundial i ochrzczony wtedy mianem Westfalenstadion. Obecnie to największy stadion w Niemczech, mogący pomieścić jednorazowo ponad 81 tys. widzów! W sezonie 2004/2005 obiekt Borussi Dortmund odwiedziło ponad 1.4 mln ludzi, co daje zawrotną średnią 78 tys. (rekord Europy) kibiców na mecz!
Plany budowy Westfalenstadion narodziły się w 1960r. Początkowo pieniądze miały być przeznaczone na rozbudowę już istniejącego obiektu "Rote Erde" ("Czerwona Ziemia"). Jednak po 5 latach władze miasta zmieniły decyzję i plac budowy powstał tuż obok niszczejącego obiektu. Pierwsze tygodnie prac nie były jednak obiecujące. Okazało się, że teren budowy jest ... zaminowany. Sprowadzeni saperzy odnaleźli aż 34 bomby z czasów II wojny światowej. W końcu po długich 8 latach powstał wspaniały - jak na lata 70. - ultranowoczesny stadion, który był jedną z najefektowniejszych aren MŚ w 1974r. - Na świecie jest tylko jeden lepszy obiekt. To stadion Azteca w Mexico City - tak o ówczesnym Westfalenstadion wypowiadał się trener reprezentacji RFN Helmut Schoen. Z kolei pomocnik kadry i FC Koeln Wolfgang Overath stwierdził - Wszystko jest znakomite, tylko szkoda, że takie cudo nie powstało w Kolonii.
Dziś stadion-gigant dzięki pojemności, a także walorom estetycznym zwany jest "Operą Bundesligi" (Franz Beckenbauer określił go nawet mianem "La Scali"). Tak imponujące rozmiary osiągnięto dzięki kilkuletniej, podzielonej na trzy fazy przebudowie. Najpierw w latach 90. powiększono liczbę miejsc na głównych trybunach do 69 tys. W listopadzie 2001r. zabudowano narożniki stadionu i do środka mogło już jednorazowo wejść 81,264 osób (w tym 60,285 siedzących). FIFA ze względów bezpieczeństwa postanowiła, że na mecze pod jej egidą stadion będzie mógł pomieścić "jedynie" 65,982 kibiców. Przebudowa dzisiejszego Signal Iduna Park (firma z branży ubezpieczeń zdrowotnych wobec poważnego kryzysy finansowego Borussi, wykupiła prawa do nazwy 1 grudnia 2005r.) kosztowała ponad 21 mln euro, a jej ostatnia faza została przeprowadzona w rekordowo szybkim czasie - 3,5 miesięcy.
Znakiem rozpoznawczym dortmundzkiego kolosa, poza pojemnością, są także 62-metrowe, intensywnie żółte, zewnętrzne pylony podtrzymujące dach. Wrażenie robi także słynna już Trybuna Południowa - największa tego typu w Europie. Jednorazowo może ona pomieścić prawie 25 tys. widzów! Oczywiście mowa o miejscach stojących. W przypadku meczów międzynarodowych w ciągu niespełna 48 godzin można zamontować na niej 10,5 tys. krzesełek. W środku Trybuny Południowej znajduje się "Borussia Park" - dwupiętrowy konglomerat restauracji i barów, oferujących 1600 miejsc siedzących Jest też imitacja Borsigplatz - popularnego dortmundzkiego placu.
Na co dzień stadion stanowi siedzibę klubu Borussia Dortmund, którego barwy reprezentuje Euzebiusz Smolarek. W przeszłości obiekt poza MŚ '74 i meczami towarzyskimi (w sumie rozegrano ich 9) służył także jako arena finału Pucharu UEFA w 2001r.
Adres: Strobelalle 50, 44139 Dortmund
Wymiary boiska: 110 m x 70 m
Miejsca siedzące: 60,285
Loże VIP-ów: 5,000
Telebimy: 2
Punkty gastronomiczne: 3500
Internet: Signal Iduna Park
Dojazd w Dortmundzie
Metro: linia U45, stacja Westfalenstadion
Samochód: autostrada A45, zjazd Dortmund Sud i potem B45
Miasto włączone jest w system komunikacji Zagłębia Ruhry (VRR), a na terenie miasta realizują je zakłady DWS. Taki sam bilet umożliwia poruszanie się po całym regionie i korzystanie z wszystkich środków komunikacji. Bilet jednorazowy kosztuje od 1,10 euro do 8,25 euro. Jednodniowy bilet to wydatek rzędu 7-19,30 euro, a tygodniowy 16,15 do 32,55 euro.