Kolonia - RheinEnergie Stadion

32 lata temu czwarte pod względem wielkości miasto w Niemczech nie zdołało za względów finansowych na czas zmodernizować swego obiektu i nie mogło być areną MŚ '74. Teraz się udało. Wiosną 2004r. otwarto nowy - RheinEnergie Stadion, który jest następcą popularnego Muengersdorf Stadium, obiektu, który w połowie lat 70. był jedynym kompletnie zadaszonym stadionem w kraju!
Początki kolońskiego stadionu sięgają czasów Traktatu Wersalskiego z 1919r. Wtedy to postanowiono, że fortyfikacje i mury obronne miast zostaną zburzone, a w ich miejsce powstanie obiekt, który będzie zatrudnieniem, dla przynajmniej 15 tys. robotników. Rada miejska postanowiła, że będzie to obiekt sportowy. Budowa trwała cztery lata i pochłonęła 47,4 mln Reichsmarek , ale warto było, bo nowiutki i schludny Müngersdorfer Stadion był od 1923r. jednym z najefektowniejszych w Europie. Stadion w krótkim czasie stał się wizytówką Kolonii, a i do miejskiej kasy z tytułu sprzedaży biletów zaczęło wpływać więcej pieniędzy. Obiekt był na tyle popularny, że reprezentacja Niemiec na przełomie lat 20. i 30. rozegrała tu aż 20 spotkań, z których przegrała tylko jeden. W okresie międzywojennym stadion często gościł także amatorów biegów, skoków i rzutów. Każdego popołudnia na Müngersdorfer Stadion gromadziły się tłumy kolończyków (w 1929r. padł rekord, kiedy to na bieżni i murawie w jednym czasie przebywało 38 tys. osób). Niestety od 1933r. zakaz wstępu mieli Żydzi, a po wojnie tradycje lekkoatletycznych popołudni nie były już kontynuowane na taką skalę.

Stadion przeszedł dwie znaczące modernizacje. Pierwszą z myślą o Weltmeisterschaft '74 (w latach 1972-1975) a drugą przed czerwcowym mundialem (2002-2004).

Pierwsza renowacja nie przyniosła jednak oczekiwanych efektów. W związku z przyznaniem Niemcom prawa organizacji MŚ w 1974r. Kolonia wystąpiła do krajowej federacji oraz FIFA z prośbą o włączenie jej do grona aren turnieju. Specjalnie powołany Komitet Organizacyjny zakładał w projekcie rozbudowę Müngersdorfer Stadion (obiekt miał mieć 80 tys. miejsc!) wartą 23,5 mln marek. Jak się szybko okazało, aby wybudować takiego kolosa trzeba było mieć znacznie więcej funduszy. Już pod koniec 1973r. rozbudowa pochłonęła niewyobrażalną sumę 93,5 mln marek, a prace nie były wciąż skończone. Ostatecznie miastu zabrakło w kasie 6 mln i Kolonia została wykluczona z listy finałowych aren X Piłkarskich Mistrzostw Świata.

Mimo ogromnego rozczarowania, miasto chciało dokończyć budowę. Udało się to dopiero 12 listopada 1975r., kiedy to na inaugurację nowej 61-tysięcznej areny (jedynej w Niemczech z całkowitym zadaszeniem) 1.FC Köln wygrało z drugoligową Fortuną Köln.

W 1988r. zmodernizowany Müngersdorfer Stadion doczekał się wreszcie mistrzowskiej imprezy. Koloński obiekt był jedną z aren EURO '88. Później to miejsce upodobała sobie UEFA. Swój mecz finałowy w Pucharze UEFA w 1988r. rozgrywał tu Leverkusen, a w 1996 w Kolonii grały Arsenal Londyn i AS Monaco. Także w sezonie 2004-2005 w tym samych rozgrywkach swoje mecz rozgrywała tu Alemannia Aachen.

Poza spotkaniami piłkarskimi obiekt gościł m.in. zespół Rolling Stones, a także papieża Jana Pawła II.

Główna część przedmundialowej modernizacji przypadła na rok 2003. Tym razem miasto rozpoczęło działania ze zdecydowanie większym zaangażowaniem i ... funduszami. Główną zmianą dzisiejszego RheinEnergie Stadion (umowa o prawo do nazwy z lokalnym dostawcą energii - RheinEnergy AG będzie obowiązywać do 2009r.) jest brak słynnej bieżni lekkoatletycznej, która zdaniem projektantów modernizacji utrudniała widzom śledzenie boiskowych wydarzeń. Ponadto wyburzono cztery - tak kosztowne - trybuny Müngersdorfer Stadion i zbudowano od podstaw nowe, które od murawy dzieli jedynie 8 metrów. Wrażenie robią także cztery 72-metrowe, masywne słupy, które poza oświetlaniem boiska podtrzymują dach stadionu. Podróżni przyjeżdżający z zachodu na pewno nie zgubią drogi do Kolonii, gdyż moc luksów daje znać o sobie już kilkanaście kilometrów przed miastem.

Inauguracja zmodernizowanego obiektu odbyła się 31 marca, kiedy to Niemcy w meczu towarzyskim zagrali z Belgią.

W lipcu 2004r. koloński obiekt został nagrodzony przez MKOl brązowym medalem za rozwiązania techniczne, które stworzyły widzom udogodnienia zarówno te sportowe, jak i rozrywkowo-wypoczynkowe. W pomieszczeniach stadionu znajduje się także muzeum gwiazd 1. FC Köln, tj.: Wolfgang Overath, Toni Schumacher, Pierre Littbarski czy Thomas Hässler.

Poza FC Köln z RheinEnergie Stadion korzysta także drużyna futbolu amerykańskiego - Cologne Centurions, grająca w lidze NFL Europe.

Adres: Aachener Straße 999, 50933 Kolonia

Wymiary boiska: 105 m x 68 m

Miejsca siedzące: 40,590

Loże VIP-ów: 48

Telebimy: 2 ekrany (6 x 8 m)

Internet: RheinEnergie Stadion

 

Dojazd w Kolonii

Tramwaj: linia 1, przystanek Rheinenergie-Stadion

Autobus: linie: 141, 143 i 144, przystanek Alter Militaerring, lub Junkersdorf

Przewozy na terenie miasta realizowane są przez firmę KVB. Poruszanie jest bardzo łatwe ponieważ miasto oplecione jest gęstą siecią tras tramwajowych, autobusowych, linii metra i szybkiej kolei. Bilet jednorazowy kosztuje 1,30 - 1,80 euro. Karnet na cztery przejazdy 4,80 - 5,80 euro, a bilet całodniowy 4,70 euro.